SWF YOUTH SCOTTISH CUP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13s Scottish Cup Finals - 12 November 

Oriam Performance Centre Edinburgh 10:30 KO

Entry £3/£1

Glasgow Girls 12s 2 v 3 Motherwell Claret

 

13s Scottish Cup Semi-Final Draw

24 September Ainslie Park, Edinburgh time tbc

 

Cumbernauld Colts Yellow 0 v 7 Glasgow Girls 12s 

 

Motherwell Claret 6 v 3 Bayside Blacks

 

 

13s Scottish Cup Semi-Final Draw

Draw will be made on 7 September

Congratulations to the Semi-Finalist

Glasgow Girls 12s, Motherwell Claret, Bayside Blacks and

Pollok United/Cumbernauld Yellow TBC

 

 

13s Scottish Cup 1/4 Final Draw

Ties to be played on or before 3 September

 

1: Pollok United v Cumbernauld Colts Yellow *3/9/17*

2: Glasgow Girls 12s 4 v 1 Hearts Maroons

3: Motherwell Claret 3 v 2 Central Girls 12s *AET*

4: Bayside Blacks 1 v 0 Bedlay CFC -26 August

13s Scottish Cup Round 3

Ties to be played 24/25 June 2017

1: Westdyke 0 v 3 Glasgow Girls 12s

2: Donside Girls 1 v 3 Cumbernauld Colts Yellows

3: Central Girls 12s 3 v 0 Celtic 13s

4: Bedlay CFC 4 v 0 Linlithgow Rose

5: EKFC 1 v 10 Hearts Maroons *3 June*

6: Pollok United 3 v 2 Glenrothes Strollers *4 June*

7: Musselburgh Windsor 1 v 2 Bayside Blacks

8: Motherwell Claret 12 v 5 Dundee United SC

*Central Girls 12s awarded a 3 v 0 win v Celtic 13s*

 

13s Scottish Cup Round 2

Ties to be played 13/14 May 2017

 

1: Wishaw Wycombe Wanderers 3 v 4 Bayside Blacks

2: Hearts Maroons 5 v 4 Hibernian

3: Motherwell Amber 0 v 9 Musselburgh Windsor 13's

4: Cumbernauld Colts Yellow 3 v 0 Hearts Whites

5: Blackburn United 13's 1 v 2 Pollock United

6: Morton  0 v 9 Central Girls 12's

7: Spartans Whites U13's 0 v 9 Celtic 13's

8: DAGFC 13's 0 v 9 Motherwell Claret

9: Glenrothes Strollers 6 v 1 Montrose Youth

10: Bonnyrigg Rose U13's 0 v 2 Donside Girls U13's

11: Cumbernauld Colts Blues 0 v 4 EKFC

12: Dryburgh U12's 2 v 3 Linlithgow Rose 13's

13: Boroughmuir Thistle Purple 1 v 10 Glasgow Girls 12's

14: Hamilton Whites 1 v 8 DUSC 13s

15: Port Glasgow Juniors 1 v 10 Bedlay CFC

16: Dryburgh U13's 3 v 4 Westdyke U13's  *AET

 

13s Scottish Cup Round 1

Ties to be played 23 April 2017

1:Central Girls Legends 12's 9 v 0 Erskine Youth 13's

2:Blackburn United 13's 3 v 0 Ayr United Girls

*Ayr United concede tie*

3:Celtic 12's 1 v 7 Musselburgh Windsor 13's

4:Bedlay CFC 6 v 3 Kilmarnock Blues

5:Cumbernauld Colts Blue 4 v 2 Murieston U13's

6:Forfar Farmington 2 v 2 EKFC - *2 v 6 AET

7:DAGFC 13's 4 v 0 Gartcairn FC Blues

8:Hillfield Swifts Yellow U12's 2 v 11 DUSC

9:Banchory Girls 13's 2 v 11 Hearts Whites

10:Donside Girls U13's 11 v 2 Dean Thistle

11:Bayside Blacks 7 v 0  Bonnyton Thistle

12:Pollock United 1 v 0 Boroughmuir Thistle Whites

13:Glenrothes Strollers 8 v 5 Hibernian Development

14:Bonnyrigg Rose U13's 5 v 2 Monifieth

15:Erskine Youth 12's 3 v 6 Dryburgh U12's

16:Giffnock SC L v W Celtic 13's

17:Hillfield Swifts Blues U12's 2 v 2 Boroughmuir Purple *2 v 3 AET

18:West Park United 2 v 3 Cumbernauld Colts Yellow

19:Motherwell Claret W v L Rutherglen

20:Hamilton Whites W v L Heston Rovers

21:Wishaw Wycombe Wanderers 3 v 2 Blackhall Athletic U13's

22:Dryburgh U13's 8 v 2 Clark Drive Blues

23:Boroughmuir Thistle Jags 0 v 3 Glasgow Girls 12's

24:Montrose Youth 11 v 2 Kilwinning SC

25:Motherwell Amber 10 v 1 Letham

26:Port Glasgow Juniors W v L Buckie Thistle Girls 13's

27:Bayside Tangerines 2 v 11 Hibernian

28:Loanhead 13's 1 v 8 Westdyke Girls U13's

29:Linlithgow Rose 13's 5 v 4 Letham Jnrs *AET

30:Hearts Maroons 11 v 2 Moray Girls 13's

31:Penicuik 0 v 5 Spartans Whites U13's

32:Riverside FC L v W Morton

 

    

Round 2 - 14 May

Round 3 - 25 June

Quarter Finals - 3 September

Semi-Finals - 24 September

Finals - 12 November

 

13s Preliminary Round

Ties to be played 26th March 2017

1 DUSC Terrors 0 v 9 Hibernian

2 Hibernian Development 1 v 0 Palace Park

*Palace park concede tie*

3 Murieston United 1 v 0 Kintore United

*Kintore United concede tie*

4 Letham Juniors 8 v 1 Raith Rovers Rhinos

5 Raith Rovers13s 2 v 7 Motherwell Claret

6 Forfar Stars 0 v 2 Dunfermline Atheltic 13s

7 Hutchison Vale 0 v 9 Musselburgh Windsor

8 Drumchapel United v W West Park United

9 Dundee East v W Montrose Youth

10 Rutherglen W v Falkirk FC

11 Clark Drive Whites v W Hamilton Academical

12 Stonehaven 1 v 2 EKFC Girls

13 Central Girls 13s v W Heston Rovers

14 Glenrothes Strollers 4 v 1 Broxburn Athletic Colts

15 FC Kilmarnock Whites 6 v 7 Giffnock SC Penalties

16 Glasgow Girls 12s 9 v 0 Lumphinnians United

17 Aberdeen Ladies 13s 1 v 7 Dundee United SC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15s Scottish Cup Finals - 12 November 

Oriam Performance Centre Edinburgh 1:00 ko

Entry £3/£1

Hearts 0 v 1 Hibernian

15s Scottish Cup Semi-Final Draw

24 September Ainslie Park, Edinburgh time tbc

Rangers 2 v 4 Hearts *AET

 

Celtic 2 v 5 Hibernian *AET

 

15s Scottish Cup Semi-Final Draw

Draw will be made on 7 September

Congratulations to the Semi-Finalist

Celtic, Rangers, Hearts and Hibernian

 

 

15s Scottish Cup 1/4 Final Draw

Ties to be played on or before 3 September

1: Celtic 5 v 0 Rutherglen

2: Hamilton Academical 2 v 7 Rangers

3: Aberdeen Girls 0 v 1 Hearts *AET*

4: Hibernian 4 v 1 Central Girls FA

 

15s Scottish Cup - Round 3

Ties to be played 24/25 June 2017

 

1: Glenrothes Strollers 1 v 8 Hamilton Academical

2: Blackburn United 0 v 4 Hearts

3: Hibernian 2 v 1 Glasgow City

4: Celtic 9 v 0 Raith Rovers 

5: Boroughmuir Thistle Purples 0 v 1 Central Girls FA *AET

6: Broxburn Athletic 0 v 1 Aberdeen Girls

7: Rutherglen 7 v 1 Stenhousemuir FC

8: Hibernian Development 1 v 9 Rangers

 

 

15s Scottish Cup Round 2

Ties to be played 13/14 May

1:Stenhousemuir FC v Port Glasgow Juniors

2:East Fife 1 v 2 Hibernian Development

3:Motherwell L v W Hamilton Accies

4:Glasgow City 4 v 1 Kilmarnock Ladies

5:Boroughmuir Thistle Purples v Pollock United

6:Hibernian U15's 9 v 0 Letham

7:Bayside 0 v 9 Raith Rovers

8: Aberdeen Girls 6 v 0 Forfar Farmington Flyers

9:Celtic 15's 7 v 0 Tullibody CFC

10:Rutherglen W v L Moray Girls 

11:Westdyke Girls 1 v 5 Central Girls FA

12:Forfar Farmington Falcon 0 v 6 Rangers

13:Hearts 4 v 0 Cumbernauld Colts

14:Blackburn United 5 v 0 Spartans

15:Glenrothes Strollers 7 v 0 Penicuik Athletic

16:Broxburn 3 v 1 Hutchinson Vale

 

 

15s Scottish Cup Round 1

Ties to be played 23 April 2017

1:Hearts 15s Development 0 v 3 Raith Rovers

*Hearts Development concede tie*
2:Blackburn 15s 5 v 0 Monifieth
3:Penicuik Athletic 15s 3 v 0 Ayr United

*Ayr United concede tie*
4:Murieston United 15s 1 v 6 Kilmarnock Ladies

5: Jeanfield Swifts 3 v 7 Hamilton Academical

6: Kilwinning 1 v 2 East Fife

7: Buchan 7 v 2 Ellon

8: Central Girls 4 v 0 Boroughmuir Thistle

9: Broxburn Athletic 5 v 1 Dunfermline Athletic

10: Deveronvale 2 v 3 Cumbernauld Colts

11: Glasgow City 9 v 0 Dryburgh Athletic

12: Letham 6 v 2 Colony Park

Hearts Development & Ayr United conceded tie

Round 2 - 14 May

Round 3 - 25 June

Quarter Finals - 23 September

Semi-Finals - 24 September

Finals - 12 November

 

 

17s Scottish Cup Finals - 12 November 

Oriam Performance Centre Edinburgh 3:30 ko

Entry £3/£1

GLASGOW CITY 0 v 1 CELTIC

17s Scottish Cup 1/2 Final Draw

24 September Ainslie Park, Edinburgh time tbc

Glasgow City 3 v 1 Forfar Farmington

 

Celtic 2 v 0 Central Girls FA

17s Scottish Cup 1/4 Final Draw

Ties to be played on or before 3 September 

1: Central Girls FA 9 v 1 Montrose Youth

2: Glasgow City v Glasgow Girls

*Glasgow Girls FC withdrawn*

3: Hamilton Academical 1 v 4 Celtic

4: Forfar Farmington 2 v 2 Rangers

* Forfar Farmington win 5 v 4 on penalties*

17s Scottish Cup Round 2

Ties to be played 25 June

1: Bonnyrigg Rose 1 v 2 Forfar Farmington

2: Glasgow City 9 v 0 Dunfermline Athletic

3: Central Girls FA 3 v 0 Dryburgh Athletic

4: Westdyke 0 v 2 Glasgow Girls

5: Hamilton Academical 7 v 2 Murieston United

6: Musselburgh Windsor 0 v 3 Celtic

7: Morton 3 v 5 Montrose Youth

8: Rangers 3 v 0 Hibernian

*Central Girls FA & Rangers Girls both awarded a 3 v 0 win v Dryburgh Athletic & Hibernian*

17s Scottish Cup Round 1

Ties to be played 14 May 2017

1:Celtic 17s v Motherwell Girls

2:Hutchison Vale 17s 0 v 2 Morton

3:Ayr United 2 v 6 Westdyke
4:Boroughmuir Thistle 17s 1 v 5 Forfar Farmington

5:Glasgow City W v L Aberdeen Ladies

BYES:

Montrose Youth

Rangers

Glasgow Girls

Murieston United

Dryburgh Atheltic

Central Girls FA

Dunfermline Athletic

Bonnyrigg Rose

Hibernian

Musselburgh Windsor

Hamilton Academical

Round 2 - 25 June

Quarter Finals - 3 September

Semi-Finals - 24 September

Finals - 12 November


 

© 2015 by Jax Mc Media