SWFL2 LEAGUE CUP

Pic @BlackburnLadies

SWFL2 LEAGUE CUP WINNERS 2017 -

BLACKBURN UNITED LADIES FC

LEAGUE CUP FINALS - WEDNESDAY 7 JUNE 2017 - AINSLIE PARK, EDINBURGH

BAYSIDE LADIES 2 v 3 BLACKBURN UNITED *AET

(1-1 FT)

Bayide: 19' Livingston (P), 112' Thomson

Blackburn United: 4' Norris, 97' Farquhar, 111' Mulligan

The draw for the Semi-Finals took place today at Hampden Park

Ties to be played Sunday 21st May 2017

Bayside Ladies 7 v 0 Dundee City

Hamilton Academical Development 0 v 2 Blackburn United

The SWFL2 Quarter Final draw was carried out this morning at Hampden by SFA Head of Events & Competition Julie Tudhope

Ties to be played 30th April 2017

 

Raith Rovers 3 v 5 Blackburn United 

Buchan Youth 3 v 5 Hamilton Academical Development 

Hutchison Vale Development 0 v 4 Dundee City

Motherwell FC Development P v P Bayside Ladies *14/5/17 Bayside in Scottish Cup

* Motherwell FC Development 0 v 3 Bayside Ladies*

Semi-Finals 21 May

Finals 7 June

 

Quarter Final Draw will be made week commencing 10th April 2017 at Hampden

Qualifying teams:

Bayside Ladies

Blackburn Untied

Buchan Youth

Dundee City

Hamilton Academical Development

Hutchison Vale Development

Motherwell FC Development

Raith Rovers

2nd Round Draw

Ties to be played 9 April

Raith Rovers 3 v 2 Glasgow Girls Development

Hamilton Academical Development 3 v 1 Morton

Stonehaven 0 v 4 Hutchison Vale Development

Dundee City 3 v 0 Linlithgow Rose

Motherwell FC Development 2 v 1 Ross County

Deveronvale 0 v 3 Bayside Ladies

United Glasgow 1 v 2 Buchan Youth

Ayr United 2 v 3 Blackburn United

Quarter Final: 30 April

Semi-Final: Date 21 May

Final: Thursday 7 June

 

 

 

1st Round PP match 26 March:

League Cup 1st Round:

Pollok United 3 v 6 Hamilton Academical Development

 

 

1st Round Draw

Ties to be played 19th March

1 Pollok United P v P Hamilton Academical Development

2 Broxburn Athletic Colts 0 v 3 Hutchison Vale Development

Ayr United  5 v 0 Moray

4 Glasgow Girls Development 9 v 0 Montrose

5 Spartans Development 0 v 2 Stonehaven

6 Buchan Youth 2 v1 Edinburgh Caledonia

7 Bayside 6 v 3 Queen of the South

8 Bishopton 1 v 6 Dundee City

9 East Kilbride Girl 0 v 6 Ross County

10 Raith Rovers 21 v 0 Buckie Ladies

11 East Fife Violets 0 v 4 Blackburn United

12 Morton Ladies 3 v 0 Stenhousemuir

13 Turriff United 1 v 3 Linlithgow Rose

14 Dumbarton United 4 v 6 United Glasgow

15 Deveronvale 10 v 0 Hawick United

16 Kilwinning 3 v 3 Motherwell FC Development

(AET 3 v 3) (5 v 6 Penalties)

 

Update 17th February 2017

Edinburgh South have been excluded from entering this years League Cup as a sanction for withdrawing from last years competition. Stonehaven receive a bye into the next round.

St Roch's Ladies have withdrawn from the cup: Hawick United go into the next round

 

Preliminary Round Draw – ties to be played 19th February 2017 

1 Murieston United 2 v 3 Stenhousemuir

2 Seton Ladies 0 v 4 Hamilton Academical Development

3 Ross County 7 v 3 Cumbernauld Colts Development

4 Letham Ladies 0 v 1 Queen of the South

5 Airdrie Ladies 2 v 3 Dumbarton Utd (AET)

6 FC Kilmarnock 23s 2 v 6 Raith Rovers

7 Bishopton 2 v 1 Westerlands B

8 Stranraer 0 v 7 Deveronvale

9 Dundee City 3 v 1 Rutherglen

10 Forfar Farmington 3 v 4 Linlithgow Rose (AET)

11 Hawick United (W )v St Roch’s Ladies

12 Stonehaven (W) v Edinburgh South

20 BYES

Ayr United, Bayside Ladies, Blackburn United, Broxburn Athletic Colts, Buchan Youth, Buckie Ladies, East Kilbride, East Fife Violets, Edinburgh Caledonia, Glasgow Girls Development, Kilwinning, Motherwell Development, Montrose, Moray, Morton, Murieston, Pollok Utd, Spartans Dev, Turriff United, United Glasgow

© 2015 by Jax Mc Media