2019

December 12, 2019

 

 

2019 Trophy / Medal List

 

SWPL 1 

 

League Champions : Glasgow City FC 

Relegated to SWPL 2: Stirling University WFC

 

🔹


SWPL 2 

 

League Champions : Hearts Women WFC

Promoted to SWPL 1: Hearts Women WFC 
NO Relegation this season as they move to a 10 team Premier 2 League for 2020

 

SWPL League Cup Champions: Hibernian LFC 

 

🔹

 

SWFL 1 South 

 

League Champions : Glasgow City FC Development

 

Promotion to SWPL 2: Queen's Park LFC
Relegated: Ayr United / FC Kilmarnock 23s * Due to the 2020 new leagues Ayr United will stay in SWFL 1 (TBC)

 

🔹

 

SWFL 1 NORTH

 

League Champions : Aberdeen FC Women


Promotion to SWPL 2: Aberdeen FC Women
Relegated: Stonehaven / Raith Rovers

 

SWFL 1 League Cup Champions: Celtic Academy

 

🔹

 

SWFL 2 NORTH / EAST

 

League Champions : Dundee City LFC


Promotion to SWFL 1 Champions League: Dundee City LFC

 

🔹

 

SWFL 2 WEST / CENTRAL

 

League Champions : Bishopton FC Ladies * Bishopton have turned down promotion to SWFL 1 (TBC)

 

🔹
 

SWFL 2 SOUTH EAST / CENTRAL

 

League Champions : Edinburgh Caledonia FC * Edinburgh Caledonia have turned down promotion to SWFL 1 (TBC)

 

🔹

 

SWFL 2 WEST / SOUTH WEST

 

League Champions : Morton Women FC
Promotion to SWFL 1 Champions League: Morton Women FC

 

SWFL 2 League Cup Champions: Morton Women FC 

 

🔹


HIGHLANDS & ISLANDS

 

League Champions: Clachnaccudin Women FC 

 

HIGHLANDS & ISLANDS League Cup Champions: Lewis & Harriss WFC

 

🔹


YOUTH LEAGUE CUP CHAMPIONS

 

13 NORTH League Cup Champions:  Cove Youth 

 

16 NORTH League Cup Champions: Deveronvale

 

13 WEST League Cup Champions:  Celtic 13s

 

15 WEST League Cup Champions: Drumchapel United

 

13 SOUTH WEST League Cup Champions: Hamilton Academical

 

15 SOUTH WEST League Cup Champions: Hamilton Academical 

 

13 CENTRAL League Cup Champions: Central Girls Legends

 

15 CENTRAL League Cup Champions: Gartcairn SC

 

13 EAST League Cup Champions: Raith Rovers 13s

 

15 EAST  League Cup Champions: East Fife

 

13 SOUTH EAST League Cup Champions: Heart of Midlothian

 

15 SOUTH EAST League Cup Champions: Musselburgh Windsor

 

17 SOUTH EAST League Cup Champions: Hibernian

 

17 CENTRAL / WEST / SOUTH WEST League Cup Champions: Glasgow City FC

 

15 NATIONAL PERFORMANCE League Cup Champions: League Champions: Boroughmuir Thistle

 

19 NATIONAL PERFORMANCE League Cup Champions: League Champions: Aberdeen

 

🔹


YOUTH LEAGUE CHAMPIONS 2019

 

13s

 

NORTH KIM LITTLE - League Champions: Moray Girls Pinks

 

NORTH RACHEL MCLAUCHLAN: League Champions: Thistle Girls (2)

 

NORTH CLAIRE EMSLIE: League Champions: Mile End FC Girls

 

SOUTH WEST JO LOVE: League Champions: Kirkfield United

 

SOUTH WEST ERIN CUTHBERT - League Champions: Drumsagard

 

SOUTH EAST HAYLEY LAUDER: League Champions: Hearts FC 13s

 

SOUTH EAST CLAIRE EMSLIE: League Champions: Musselburgh Windsor Blues

 

SOUTH EAST JOELLE MURRAY: League Champions: Hearts Maroons

 

SOUTH EAST JENNA FIFE: League Champions: Bonnyrigg Rose

 

EAST ABBI GRANT: League Champions: Jeanfield Swifts 12s

 

EAST CAROLINE WEIR: League Champions: Dunfermline Athletic

 

EAST LANA CLELLAND: League Champions: Scone Thistle

 

EAST LISA EVANS: Champions: Raith Rovers

 

WEST CHLOE ARTHUR: League Champions:  Giffnock SC Girls 12s

 

WEST JANE ROSS: League Champions: Glasgow Girls FC

 

CENTRAL FIONA BROWN: League Champions: Central Girls Futures

 

CENTRAL NICOLA DOCHERTY : League Champions: Lanarkshire Hibs

 

CENTRAL LANA CLELLAND: League Champions: Calderbraes FC

 

CROSS KIM LITTLE: League Champions:  Hamilton Academical

 

🔹


15s / 16s

 

SOUTH EAST DIVISION 1: League Champions: Musselburgh Windsor

 

SOUTH EAST DEVELOMENT: League Champions: Murieston United

 

EAST 11 aside: League Champions: East Fife

 

EAST 9 aside: League Champions: Montrose Girls

 

SOUTH WEST CHRISTIE MURRAY: League Champions: Hamilton Academical

 

CENTRAL LEE ALEXANDER: League Champions: Gartcairn FA 

 

WEST LEANNE CRICHTON - League Champions: Drumchapel United

 

15 NATIONAL PERFORMANCE: League Champions: Glasgow City FC

 

16 NORTH: League Champions: Deveronvale FC

 

🔹


17s

 

CROSS REGION CENTRAL / WEST / SOUTH WEST: League Champions: Glasgow City FC

 

CROSS REGION SOUTH EAST / EAST: League Champions: Dryburgh Athletic

 

SOUTH EAST DEVELOPMENT: League Champions: Blackburn United

 

🔹

 

19s 

 

NATIONAL PERFORMANCE: League Champions: Celtic FC

 


 

Please reload

© 2015 by Jax Mc Media