#UWCL Qualifying Round


SOURCE: UEFA Women's Champions League: https://www.uefa.com/womenschampionsleague/draws/

A record 62 teams from 50 associations have entered the 2019/20 UEFA Women's Champions League and 40 of them are involved in the qualifying round in August.

Qualifying round groups (7–13 August)

Group 1: SFK 2000 Sarajevo (BIH, hosts), Breidablik (ISL), ASA Tel-Aviv University, ŽFK Dragon 2014 (MKD)

Group 2: Universitatea Olimpia Cluj (ROU), NSA Sofia (BUL), Breznica Pljevlja (MNE, hosts), Mitrovica (KOS)

Group 3: Hibernian (SCO), Pomurje Beltinci (SVN, hosts), Cardiff Met (WAL), FC Nike (GEO)

Group 4: FC Minsk (BLR), Kharkiv (UKR, hosts), ŽNK Split (CRO), Bettembourg (LUX)

Group 5: ŽFK Spartak (SRB), Ferencváros (HUN), Slovan Bratislava (SVK, hosts), Agarista - SS Anenii Noi (MDA)

Group 6: BIIK-Kazygurt (KAZ), PK-35 Vantaa (FIN), Flora Tallinn (EST, hosts), EBS/Skála (FRO)

Group 7: Apollon LFC (CYP), Sturm Graz (AUT), Braga (POR), Rīgas Futbola skola (LVA, hosts)

Group 8: LSK Kvinner (NOR), PAOK (GER), Anderlecht (BEL, hosts), Linfield (NIR)

Group 9: FC Twente (NED, hosts), Górnik Łęczna (POL), Beşiktaş (TUR), Alashkert (ARM)

Group 10: Gintra Universitetas (LTU, hosts), Vllaznia (ALB), Wexford Youths (IRL), Birkirkara (MLT)

  • Group winners progress to join 22 teams given byes to the round of 32

  • Debutants: Braga, ŽNK Split, Beşiktaş, Flora Tallinn, FC Nike, Alashkert (the first Armenian entrants since College Yerevan in the inaugural 2001/02 edition)

  • LSK reached last season's quarter-finals and Breidablik made that stage in 2006/07

  • Tournament calendar

Qualifying round: 7, 10 & 13 August 2019

Round of 32 draw: 16 August 2019, Nyon Round of 32: 11/12 & 25/26 September 2019 Round of 16 draw: 30 September 2019, Nyon Round of 16: 16/17 & 30/31 October 2019 Quarter-final & semi-final draw: 8 November 2019, Nyon Quarter-finals: 24/25 March & 1/2 April 2020 Semi-finals: 25/26 April & 2/3 May 2020 Final (Viola Park, Vienna): 24 May 2020

Full entry list with coefficients

Bye to round of 32

1 Lyon (FRA, holders) 129.865 2 Wolfsburg (GER) 112.575 3 Paris Saint-Germain (FRA) 99.865 4 Barcelona (ESP) 91.160 5 Bayern München (GER) 67.575 6 Slavia Praha (CZE) 59.870 7 Manchester City (ENG) 59.655 8 Brøndby (DEN) 50.045 9 Fortuna Hjørring (DEN) 47.045 10 FC Zürich (SUI) 44.230 11 Glasgow City (SCO) 34.085 12 Atlético Madrid (ESP) 33.160 13 Sparta Praha (CZE) 32.870 14 Fiorentina (ITA) 26.890 15 St. Pölten (AUT) 20.270 16 Arsenal (ENG) 17.655 17 Piteå (SWE) 17.655 18 Göteborg (SWE) 17.655 19 Juventus (ITA) 14.890 20 Ryazan-VDV (RUS) 14.580 21 Lugano (SUI) 10.230 22 Chertanovo (RUS) 8.580

How the draw worked

• Holders Lyon, the top two clubs from the ten highest-ranked countries (a list which also includes Lyon) and the champions of the 11th and 12th-ranked nations (Scotland and Austria) in accordance with the association coefficient rankings receive byes to the round of 32, as per the access list.

• The other 40 entrants (the Scottish and Austrian runners-up, and the champions of the remaining 38 associations) must compete in the qualifying round from 7 to 13 August for 10 spots alongside those 22 sides already in the knockout phase.

• For the qualifying round draw the hopefuls were ranked according to their coefficient, and in the draw one team from each of the four established seeding positions was allocated to one of the ten groups.

• Ten clubs were designated as hosts: Gintra Universitetas, FC Twente, SFK 2000 Sarajevo, Kharkiv, Pomurje Beltinci, Anderlecht, Slovan Bratislava, Breznica Pljevlja, Flora Tallinn and Rīgas Futbola skola. They were drawn first from a separate pot and placed in their group according to their seeding position.

• Last season's quarter-finalists LSK Kvinner plus tournament regulars BIIK-Kazygurt and Gintra Universitetas will be seeded in the round of 32 if they get through, as potentially would be Twente, Apollon LFC and ŽFK Spartak.

• Braga, ŽNK Split, Beşiktaş, Flora Tallinn, FC Nike and Alashkert (the first Armenian entrants since College Yerevan in the inaugural 2001/02 edition) are all making their debuts in the qualifying round.

• The ten qualifying group winners proceed to the 16 August draw for the round of 32, with the two-legged knockout phase commencing in September.

Seedings

Pot 1 (hosts)

Gintra Universitetas (LTU) coefficient 27.930 – 1 FC Twente (NED) 26.900 – 1 SFK 2000 Sarajevo (BIH) 15.690 – 1 Kharkiv (UKR) 11.800 – 2 Pomurje Beltinci (SVN) 9.640 – 2 Anderlecht (BEL) 5.465 – 3 Slovan Bratislava (SVK) 2.990 – 3 Breznica Pljevlja (MNE) 1.995 – 3 Flora Tallinn (EST) 1.485 – 3 Rīgas Futbola skola (LVA) 1.330 – 4

Pot 2 (seeding position 4)

Birkirkara (MLT) 0.830 EBS/Skála (FRO) 0.825 Linfield (NIR) 0.660 Mitrovica (KOS) 0.330 Agarista - SS Anenii Noi (MDA) 0.165 ŽFK Dragon 2014 (MKD) 0.000 Bettembourg (LUX) 0.000 FC Nike (GEO) 0.000 Alashkert (ARM) 0.000

Pot 3 (seeding position 3)

Wexford Youths (IRL) 6.305 ASA Tel-Aviv University (ISR) 3.650 Braga (POR) 3.630 Cardiff Met (WAL) 3.325 ŽNK Split (CRO) 2.970 Beşiktaş (TUR) 2.475

Pot 4 (seeding position 2)

Sturm Graz (AUT) 11.270 PAOK (GER) 10.965 Breidablik (ISL) 10.930 PK-35 Vantaa (FIN) 8.635 Górnik Łęczna (POL) 7.940 Ferencváros (HUN) 7.465 Vllaznia (ALB) 7.315 NSA Sofia (BUL) 6.650

Pot 5 (seeding position 1)

LSK Kvinner (NOR) 42.205 BIIK-Kazygurt (KAZ) 34.580 Apollon LFC (CYP) 20.270 ŽFK Spartak (SRB) 17.955 FC Minsk (BLR) 16.625 Universitatea Olimpia Cluj (ROU) 15.960 Hibernian (SCO) 13.085