13s, 15s, 17s Youth Scottish Cup Results

April 28, 2019

 

 

 

27th & 28th April Scottish Cup FT:

 

13s Round 1

 

Galston YFC Madrid v Rossvale - Saturday 4th May

* Gartcairn White - Central Futures - Sunday 5th May

 

 

Falkirk Blue 6 - 5 Giffnock 12s - Monday 29th April

Hibernian Greens 0 - 9 Hamilton Academical

Hearts 9 - 0 Morton

Spartans Harrison 5 - 4 Inverkeithing Hillfield Swifts

Moray Pinks 7 - 3 Lanarkshire Hibs

Clark Drive 12 - 4 Moray Blues

Forfar Farmington 8 - 3 St. Andrews and East Neuk

Hutchison Vale 0 - 7 Raith Rovers

Blackburn United Yellows 2 - 9 Raith Rovers Raiders

Cambusdoon 0 - 9 Celtic 13s

Kilwinning 4 - 3 Bedlay *AET

Galston YFC 3 - 2 Musselburgh Windsor Blues

Ayr United 3 - 4 Pollok United

Hibernian 9 - 0 Ellon Meadows

Central Jaguars 2 - 3 Colony Park

Bayside Bulldogs 7 - 0 Holytown Colts

Dryburgh 13s 2 - 8 Clydebank and Dumbarton United

Dumbarton United 0 - 4 Aberdeen City

Bayside Braves 0 - 5 Donside

Central Girls Legends 9 - 0 Falkirk White

Cove Youth 10 - 1 Boroughmuir Thistle Purples

Glenrothes Strollers Blacks 5 - 3 Tullibody

East Kilbride FC 13 - 4 Bo’Ness United

Giffnock SC 7 - 2 Aberdeen Dons

Glasgow City FC 3 - 2  Boroughmuir Thistle Jags 

Dundee East 12s 8 - 2 Cumnock Juniors (22nd April)  

 

Replay preliminary round match:

Rossvale 2-1 Blackburn United * Rossvale will now play away to Galston YFC Madrid *Date tbc

 

 

TO BE CONFIRMED:

 

Milton Girls - Blairgowrie & Rattray

Celtic 12s - Panmure

 

 

 

15s Round 1

 

Dryburgh Athletic 14s 3 - 4 Forfar Farmington *Penalties FT/ AET 1-1

Cove Youth 2 - 5 Murieston United

Central 0 - 3 Boroughmuir Thistle Purples *Central Withdrawn

Banchory 3 - 0 Hibernian *Hibs Withdrawn

Rangers 3 - 0 Kilwinning *Kilwinning Withdrawn

Glasgow City 3 - 5 Kilmarnock

Morton 3 - 1 Dundee West

Aberdeen FCL Reds 8 - 0 Dunfermline Atheltic

Scone Thistle 2 - 5 Deveronvale

Spartans 1 - 2 Aberdeen *AET

Giffnock SC 0 - 3 East Fife

Raith Rovers 7 - 0 Wishaw Wycombe Wanderers

Dundee East 1 - 4 Edinburgh South

Glenrothes Strollers 4 - 3 Blackhall Atheltic *AET

Bonnyrigg Rose 0 - 5 Musselburgh Windsor

Falkirk FC 1 - 2 East Lothian

Linlithgow Rose 06 2 - 5 Rossvale

Ayr United 4 - 3 Blackburn United *AET

Queen of the South White 2 - 1 Queen of the South Blue

Lomond Colts 0 - 8 Gartcairn

Drumchapel United 3 - 0 Rutherglen *Rutherglen Withdrawn

 

TO BE CONFIRMED

 

Hamilton Academical - Ellon Meadows

 

 

17s Round 1

 

Broxburn Athletic 2 - 0 Ayr United *AET

Dryburgh Athletic 4 - 0 Forfar Farmington

Dunfermline Athletic 8 - 1 St Mirren

Boroughmuir Thistle Purples 1 - 2 Hutchison Vale

Morton 1 - 10 Rutherglen

Hibernian 2 - 1 Blackburn United

Colony Park 1 - 4 Glasgow City FC

Falkirk FC 3 - 0 Moray - Moray Withdrawn

 

TO BE CONFIRMED 

 

Giffnock SC - Murieston United

 

 

 

 

 

Please reload

© 2015 by Jax Mc Media