13 / 15 & 17 Scottish Cup Round 1 Draws

March 21, 2019

 

 

All ties to be played 27th / 28th April

 

 

13s

 

1 Murieston United Whites v Thistle Girls

2 Milton Girls v Blairgowry & Rattray

3 Hibernian Greens / Jeanfield Swifts v Hamilton Academical / Murieston United 13s

4 East Kilbride FC v Bo'Ness United

5 Dundee East 12s v West Park United / Cumnock Juniors

6 Cambusdoon v Celtic 13s / Stenhousemuir

7 Renfrew / Dunipace v Drumsagard

8 Scone Thistle / Hearts v Morton

9 Glenrothes Strollers Blacks v Tullibody

10 Galston YFC / Arbroath Yellows v Musselburgh Windsor Blues

11 Cove Youth v Boroughmuir Thistle Purples

12 Moray Girls Pinks v Lanarkshire Hibs

13 Dalkeith Thistle Cardo / Ayr United v Wishaw Wycombe Wanderers / Pollok United

14 Dryburgh 13s v Clydebank & Dumbarton United

15 Dean Thistle / Central Jaguars v Colony Park

16 FC Kilmarnock / Central Legends v Falkirk Whites

17 Forfar Farmington v St Andrews & East Neuk / Jeanfield Swifts 12s

18 Bayside Braves / Turriff United Youth v Donside

19 Hibernian v Ellon Meadows

20 Gartcairn Whites v Central Futures

21 Giffnock SC / Hearts Develolpment v Aberdeen Dons

22 Celtic 12s v Panmure

23 Galston YFC Madrid v Rossvale / Blackburn United

24 Falkirk Blues v Giffnock SC 12s / Raith Rovers Reds

25 Hutchison Vale v Raith Rovers 13s

26 Hibernian Whites / Clark Drive v Moray Girls Blues

27 Kilwinning v Bedlay

28 Bayside Bulldogs v Holytown Colts

29 Tass Thistle / Dumbarton United 12s v Aberdeen City

30 Dunfermline / Glasgow City FC v Boroughmuir Thistle Jags

31 Blackburn United Yellows v Arbroath Blues / Raith Rovers Raiders

32 Spartans Harrison v Gartcairn Blues / Inverkeithing Hillfield Swifts

 

 

 

15s

 

1 Dundee East v Edinburgh South

2 Rangers v Kilwinning

3 Queen of the South White v Queen of the South Blue

4 Ayr United v Blackburn United

5 Falkirk FC v East Lothian

6 Morton / Jeanfield Swifts v Dundee West

7 Glenrothes Strollers v Blackhall Athletic

8 Cove Youth v Murieston United

9 Glasgow City FC v FC Kilmarnock

10 Central Girls v Boroughmuir Thistle Purples

11 Lomond Colts v Gartcairn

12 Giffnock SC v East Fife / West Park United

13 Scone Thistle v Deveronvale

14 Banchory United v Hibernian

15 Aberdeen FCL Reds v Dunfermline Athletic

16 Dryburgh 14s v Forfar Farmington

17 Hamilton Academical v Ellon Meadows

18 Spartans v Aberdeen FCL

19 Bonnyrigg Rose v Musselburgh Windsor

20 Drumchapel United v Rutherglen

21 Dryburgh Athletic 15s v Panmure

22 Raith Rovers v Wishaw Wycombe Wanderers

23 Linlithgow Rose 06 v Rossvale / Dalkeith Thistle

 

 

 

17s

 

1 Dunfermline v St Mirren

2 Colony Park v Glasgow City FC

3 Boroughmuir Thistle Purples v Hutchison Vale

4 Morton v Rutherglen

5 Giffnock SC v Murieston United

6 Broxburn Athletic Colts v Ayr United

7 Hibernian v Blackburn United

8 Falkirk FC v Moray

9 Dryburgh Athletic v Forfar Farmington

 

 

 

 

Please reload

© 2015 by Jax Mc Media